Detské činy roka 2020

Zoradiť podľa: hlasov

Adam a Marek chytili zlodeja peňazí

Kategória:

Dňa 14. októbra 2019 som ja, Adam, a môj kamarát Marek išli zo školy. Prechádzali sme sa po meste a zrazu počuli veľký krik: „Zlodej!!! Chyťte ho, ukradol mi dvestopäťdesiat eur.“ S kamarátom sme sa vyľakali a v rýchlosti zisťovali, čo sa deje. Uvideli sme vyľakanú asi osemdesiatročnú pani, od ktorej utekal muž so ženou. […] Čítaj viac »

Andrej zachránil kamaráta z horiaceho auta

Kategória:

Partia kamošov sa vybrala bicyklovať do neďalekej obce, po chvíli k nim prišiel kamarát jedného z chlapcov a ten si s ním sadol do auta, volal aj ostatných dvoch, ale tí nešli… keď sa vracali potme domov na bicykloch, tak videli nejaké svetlo, keďže bola už tma, tak si svietili a cestu nahrávali na mobil. […] Čítaj viac »

Dominik a Benjamín preniesli dievčatko na chodník, keď odmietalo vstať z cesty

Kategória:

Žijeme vo svete, kde mnohí nevedia, cez čo prechádzaš, čo ťa trápi a teší alebo ich to ani nezaujíma. Žijeme vo svete, v ktorom si málokedy pomáhame. Ale taká pomoc blížnemu je veľmi dobrý skutok. Dobré činy robia aj žiaci v našej škole. Rozpoviem vám príbeh, ktorý som videla na vlastné oči. Bol to obyčajný […] Čítaj viac »

Žiaci organizujú pravidelne Vianočný bazár

Kategória:

Hovorí sa, že život je zmena. Tento rok čaká zmena aj nás. Sme deviataci a od septembra rozšírime rady stredoškolákov. Ešte predtým, ako odídeme, chceme vyzdvihnúť, priblížiť niečo, čo nám bolo okrem iných ďalších vecí na NAŠEJ škole veľmi blízke a sympatické. Niečo, čo nás naučilo, že aj „malí“ ľudia vedia robiť VEĽKÉ skutky. Od […] Čítaj viac »

Žiaci ŠKD založili projekt Náruč dobrých skutkov

Kategória:

V spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska sme v roku 2019 zrealizovali na našej škole dve výstavy, ktoré deti v školskom klube detí inšpirovali k založeniu klubového parlamentu a k projektu participácie. Spoločnými silami deti oslovili sponzorov a z vyzbieraných finančných prostriedkov sme zrealizovali prvý ročník projektu participácie. Radosť našich detí z nezištnej pomoci druhým […] Čítaj viac »

Tomáš s Jakubom privolali pomoc kamarátovi

Kategória:

U nás v dedine Grinava sa staval máj. Poobede som bol vonku s kamarátmi – spolužiak Jakub Pavlík a kamarát Šimon. Bol som na bicykli, Jakub pešo a Šimon na kolobežke. Hrali sme sa spolu a vozili po dedine, spolu sme všetci traja išli pozrieť, ako sa stavia máj v našom parku neďaleko školy. Boli […] Čítaj viac »

Spolužiaci pripravili prekvapenie pre chorého spolužiaka vo forme videoklipu

Kategória:

V dobrom aj v zlom stále spolu… Sme druháci a volajú nás aj trieda Trpaslíkov, pretože sme taká veselá partička, ktorá vie svedomito pracovať, ale sa aj dobre zabávať. Je nás dvadsať a najlepšie sa cítime, keď sme všetci spolu. Už ako prváci sme si uvedomili, že byť v škole je obrovským darom. Máme medzi […] Čítaj viac »

Michal zachránil život riaditeľovi školy

Kategória:

Počas lyžiarskeho výcviku som zažil veľa zábavy, športových súťaží a príjemných chvíľ. Žiaľ, a asi na to nikdy nezabudnem, prežil som aj smutný deň, ale so šťastným koncom. Stalo sa to 21. januára 2020. Na lyžiarskom výcviku bol s nami aj bývalý riaditeľ našej školy. Vždy išiel dole svahom medzi poslednými a postupne nás všetkých […] Čítaj viac »

Marco, záchranár

Kategória:

Bol bežný deň. Môj syn je ZŤP (zdravotne ťažko postihnutý) a navštevuje klasickú triedu. Cez obedňajšiu prestávku som ho vyzdvihla zo školy a odviezla domov, keďže manžel musel súrne odísť do práce. Odprevadil ho na chvíľku k starkej. Presne pred koncom zmeny mi zazvonil telefón so slovami: „Mami, babke je zle, ale neboj, už som […] Čítaj viac »

Naty a Peťka pomáhali seniorom počas pandémie

Kategória:

Obe dievčatá majú veľkú zásluhu na tom, že deväťdesiattri domovov dôchodcov dostalo ochranné štíty a stodvadsaťdeväť listov písaných od detí. Ako sa to ale celé začalo? Bol máj, ako tím občianskeho združenia sme vedeli, že vďaka nadáciám môžeme vyrobiť tisíc kusov ochranných štítov na 3D tlačiarňach, ktoré poputujú do domovov dôchodcov (skratkou DD) po celom […] Čítaj viac »

Vianoce pre Nikolasa

Kategória:

Som triednou učiteľkou 2. D – triedy Dinosaurov. Pred rokom k nám nastúpil aj Nikolas. Bol od prvej chvíle iný ako ostatní žiaci. Časom sme všetci pochopili, prečo. Vzhľadom na zložité rodinné problémy bol Nikolas zverený do opatery otca, s ktorým býva u starých rodičov. Nikolas tak vyrastá v spoločnosti dedka a babky. Nechodil do […] Čítaj viac »

Sarah duchaprítomne zavolala záchranárov

Kategória:

Hrdinkou môjho príbehu je Sarah Marcinová, žiačka tretieho ročníka. Jej odvážny čin sa stal v aute cestou domov zo školy. Bolo to popoludnie ako všetky ostatné. Emku, päťročnú sestru, a Sarku som brala domov zo školy a škôlky 14. februára 2020, keď mi náhle prišlo nevoľno. Možno si poviete, že je to magický dátum a […] Čítaj viac »

Viktória privolala pomoc prababke

Kategória:

Volám sa Viktória a mám deväť rokov. Žijem s maminkou, s babkou a s prababkou v rodinnom dome. Rada pozerám rozprávky. Aj vtedy som práve pozerala moju obľúbenú, keď som počula veľký buchot a jojkanie. Utekala som do izby prababky, ktorá už má deväťdesiatdva rokov. Ležala na zemi… Všade okolo nej veľké kúsky krvi. Nevedeli […] Čítaj viac »

Deti s láskou pripravili darčeky pre seniorov

Kategória:

Kto s láskou dáva, dvakrát dáva. Riadiť sa touto vetou môže pre mnohých znieť ako obyčajné klišé, no deti, desaťroční „prckovia“, ani netušia koľko nehy, dobra a sily vedia dať. Ako štvrtáci, velkáči, sme si na hodinách pracovného vyučovania majstrovali, tvorili a skúšali rôzne techniky výroby vianočných ozdôb v čase, keď sa blížili dni Vianoc. […] Čítaj viac »

Wendy pomáhala spolužiačke počas pandémie

Kategória:

Sme žiaci 3. C a naša Wendy je celkom obyčajné a zároveň výnimočné dievča. Má desať rokov, je milá, usmievavá, usilovná, dobre sa učí, pekne sa oblieka… V tom však jej výnimočnosť nie je. Wendy je aj tá najaktívnejšia osoba v celej našej škole. Nie je súťaž, do ktorej by sa Wendy nezapojila. Neexistuje ani […] Čítaj viac »

Filip Matias zasadil takmer 4 800 stromčekov

Kategória:

Keď som bol malý chlapec, vlastne škôlkar, začal som s rodičmi chodievať do lesa. Najskôr som len sledoval, čo robia, a keď som sa začal nudiť, zobral som mladé smriečky a začal som pobehovať okolo jamiek, do ktorých som ich po jednom hádzal. Sadila sa nová hora a ja som začal čoraz častejšie chodiť do […] Čítaj viac »

Žiaci organizujú charitatívne akcie

Kategória:

Dovoľte mi predstaviť vám jednu výnimočnú triedu. 8. A je trieda pätnástich žiakov. Keď boli štvrtákmi, pod vedením svojej triednej učiteľky PaedDr. Andrey Tribusovej, PhD. zorganizovali v priestoroch školy predaj vlastnoručne upečených koláčikov pre žiakov, rodičov a učiteľov pod názvom Koláčiky pre SOS psíky. Finančným výťažkom pomohli opusteným zvieratkám v miestnom útulku. Keď som sa […] Čítaj viac »

Katka založila instagramový účet s ekologickými témami

Kategória:

„… Volám sa Katarína Marušinová. Mám štrnásť rokov a vo voľnom čase sa venujem ekológii. Vždy som mala rada prírodu a zvieratá. Myslím, že aj preto som sa vybrala cestou ekológie. Všetko sa to začalo, keď k nám na chatu do Tatier prišli kamarátky na návštevu. Spolu s nimi a s mojím bratom sme sa […] Čítaj viac »

Žiacky parlament zorganizoval zbierku pre spolužiačku v núdzi

Kategória:

Dňa 7. februára 2020 zorganizoval žiacky parlament na ZŠ G. Bethlena charitatívny žiacky ples, ktorého cieľom bolo pomôcť žiačke 4. A triedy – Nine, ktorá sa ocitla v ťažkej životnej situácii, keďže mama jej na jeseň zomrela. A tak starostlivosť o ňu zostala hlavne na pleciach starej mamy, ktorá má nízky dôchodok. Výťažok z tomboly […] Čítaj viac »

Nelka čistí prírodu

Kategória:

Jedného krásneho slnečného dňa sme sa s babinou a s bratrancom Miškom vybrali na prechádzku do lesa, ktorý je neďaleko babininho domu v dedinke Hosťovce. Veľmi sme sa tešili a utekali pred babinou, ako vždy! Darmo na nás kričala! Boli sme na kraji lesa prví, no báli sme sa vojsť ďalej. Musím povedať, že som […] Čítaj viac »

Žiaci finančne prispeli na Kliniku pediatrickej onkológie

Kategória:

Sme žiakmi ZŠ Štefana Závodníka v malebnej dedinke Pružina. Jedného dňa, keď sme sa s p. učiteľkami rozprávali na vyučovaní o rakovine a jej dôsledkoch, o deťoch, ktoré trpia onkologickými ochoreniami, rozhodli sme sa im pomôcť. Bol november a blížil sa čas vianočných sviatkov. Väčšina týchto malých pacientov netrávi Vianoce doma, prežívajú neľahké chvíle, každý […] Čítaj viac »

Ella a Júlia spravili radosť ľuďom bez domova pomocou „online“ pečenia

Kategória:

Keď sme všetci zrazu museli ostať doma, bolo to pre nás ťažké. Dievčatám Elle a Julke to prišlo nespravodlivé a veru si aj pofrflali, že je to ťažké – nemôcť byť s priateľmi… A tak sme začali spolu hľadať, ako to prežívajú iní ľudia a objavili sme, že sú aj takí, ktorí to majú ešte […] Čítaj viac »

Olivka pomáhala susedom počas pandémie

Kategória:

Dovoľujem si Vám poslať návrh na ocenenie Detský čin roka 2020 v kategórii Pomoc ľuďom pre Oliviu Böhmerovú. Toto úchvatné dieťa, vlastne už mladá slečna, piatačka na ZŠ P. Marcelyho, nezištne a s otvoreným srdiečkom pomáha ľuďom, susedom v bratislavskom Ružinove. Stačí si prečítať májové vydanie Ružinovského Echa, v ktorom sú jej skutky prezentované. Olivka […] Čítaj viac »

Marcus podal prvú pomoc zranenej vychovávateľke

Kategória:

Dnes 30. júna 2020 sa stala taká vec. Išiel som domov do detského domova a keď som zazvonil a prišiel k dverám, vychovávateľka spadla zo schodov. Povedal som, aby mi rýchlo otvorila. Bál som sa, že nemôže, ale stihla to. Okamžite som deťom, ktoré boli doma – dvanásťročný a pätnásťročný – kričal, aby mi doniesli […] Čítaj viac »

Jakub zachránil ježka

Kategória:

Bol májový podvečer a my sme cestovali na víkend k babine, dorazili sme až večer. Už sa pomaly stmievalo, no s mladšími súrodencami sme ešte pobehovali po dvore. Zvyčajne okolo nás behá aj naša fena Winy, no teraz sa potulovala kdesi po záhrade. Keď tu zrazu – som ju začul. Nasrdene štekala a vrčala, akoby […] Čítaj viac »

Derek a Krištof privolali rýchlu zdravotnú službu

Kategória:

Počas letných prázdnin 2019, žiaci 5. A triedy, Derek Petrovič a Krištof Bogár našli ležať v bezvedomí pri nákupnom centre v Skalici učiteľa ZŠ Mallého 2. Neváhali zo svojho mobilu privolať rýchlu zdravotnú službu. Do jej príchodu ostali pri ňom, zároveň mu postrážili bicykel a osobné veci. Po príchode rýchlej zdravotnej služby bol učiteľ prevezený […] Čítaj viac »

Laura šila rúška pre deti

Kategória:

Lauru som spoznala na charitatívnej akcii Vianočný bazár chalaňov. Každoročne nám s radosťou pomáha. Začiatkom marca tohto roku som založila na facebooku skupinu Šijeme rúška. Mala pomôcť ľuďom, aby si v núdzi dokázali urobiť rúško sami doma. Netrvalo dlho a ako jedna zo šičiek sa prihlásila aj Laura. Chcela pomôcť ľuďom v ťažkých časoch. Vedela, […] Čítaj viac »

Kristínka pomáha malému bratovi

Kategória:

Volám sa Kristína Pokošová, mám trinásť rokov a chodím do ŠZŠ vo Svite. Momentálne bývam v detskom domove aj s mojimi dvoma bratmi a jednou sestrou. Brat je ešte maličký, má štyri roky, a volá sa Filip. Potrebuje ešte veľa pomoci. Ja mu stále pomáham. Ráno, poobede aj večer. Ráno ho umývam, poobliekam, urobím mu […] Čítaj viac »

Vianočná tradícia, ktorá hreje pri srdci

Kategória:

Od posledných vianočných sviatkov sme sa rozhodli, že do našej rodiny zavedieme tradíciu, že každý rok spravíme vianočný nákup pre rodinu v núdzi. Je to veľmi emotívny zážitok a veľmi hreje pri srdiečku. Vždy, keď vidíme človeka v núdzi, tak sa mu snažíme pomôcť buď finančne, alebo iným skutkom. Ťažko je to vysvetliť slovami. Treba […] Čítaj viac »

Karolínka venovala svoje vlasy

Kategória:

Karolínka sa rozhodla ostrihať si dlhé vlasy a darovať ich niekomu, kto ich potrebuje. Hľadala na internete a našla Svetielko nádeje. Kontaktovala ich, poskytli informácie, akým spôsobom treba vlasy odstrihnúť, poslať, na akú adresu. Objednala sa ku kaderníčke. Pani kaderníčka podľa návodu odstrihla vlasy a Karolínka ich poslala Svetielku nádeje. Svetielko nádeje poďakovalo Karolínke telefonicky […] Čítaj viac »

Tamarka venovala svoje úspory deťom v Ugande

Kategória:

Tento rok bola pre mňa zvláštne čarovná Veľká noc. Našla som na stole obálku a rodičia nám povedali, že môžeme poskladať to, čo je vo vnútri. Bola to krabička, na ktorej bolo napísané: Ďakujeme za váš pôstny dar. Pod textom bola fotka malého černoška s menom Emanuel, pochádza z Ugandy. Všetko som si o deťoch […] Čítaj viac »

Matúško zachránil život psíkovi Bobinovi

Kategória:

Tomáško (deväť rokov) a Matúško (šesť rokov) sú dvaja bratia, ktorí bývajú v meste Púchov v paneláku. Majú radi pohyb na čerstvom vzduchu, a tak často navštevujú babku a dedka v neďalekých Dohňanoch, kde starí rodičia bývajú a starajú sa o záhradu, polia, lúky a zvieratká. Jednu slnečnú marcovú sobotu išli tato Ferko s Tomáškom […] Čítaj viac »

Škatuľa nádeje pre Afriku

Kategória:

Pán riaditeľ našej školy sa už dlhšie snažil o to, aby sme sa ako škola mohli zapojiť do pomoci africkým deťom. To sa mu napokon podarilo cez milú lekárku Moniku, ktorá pracuje na klinike v hlavnom meste Kene – Nairobi. Popri vybavovaní organizačných záležitostí sme začali oboznamovať deti s týmto projektom. Deti s empatiou počúvali […] Čítaj viac »

Richard pomáha starým rodičom

Kategória:

Jedného dňa sme s maminkou prišli na chatu za našimi starými rodičmi. Starká varila obed a starký kosil záhradu. Išiel som za starkým, či nepotrebuje s niečím pomôcť. Povedal, že nie, ale ja som chcel veľmi kosiť záhradu, tak som začal starkého prosiť a prosiť, a prosiť. Nakoniec mi to dovolil, ale najprv mi ukázal, […] Čítaj viac »

Tamara zachránila vtáčika vypadnutého z hniezda

Kategória:

Jedného dňa som išla von s mojimi kamarátkami Barbi a Karlou. Hrali sme sa na skrývačku a odrazu sme na zemi uvideli malého vtáčika. Prišli sme k nemu a mysleli sme si, že spadol z hniezda. Snažili sme sa ho ukázať jeho mamke, ale nevidela ho. Moja sestra Ninka chodí na veterinárnu školu, tak som […] Čítaj viac »

Theo zabezpečil pomoc bratovi, ktorý si zlomil ruku

Kategória:

Bolo to dávnejšie. S mojím mladším bratom sme sa hrali doma. Naháňali sme sa, bola to zábava. Zrazu sa môj brat Taylor potkol. Padal a keď sa chcel zachytiť rukami, nabúral do steny. Spadol nešťastne a začal veľmi silno plakať. Veľmi som sa zľakol toho, čo sa mu stalo. Rýchlo som pribehol k nemu a […] Čítaj viac »

Milanko upratuje v prírode

Kategória:

V nedeľu 20. marca sme išli na prechádzku na Santa Fe. Je to krásne prostredie, kde sú lavice, stoly a ohnisko. Každý si tam môže niečo opiecť a posedieť. Po ceste naspäť domov sme vyzbierali odpad popri hlavnej ceste. Plechovky, plasty, papiere… Vyzbierali sme dve preplnené igelitové tašky. Mal som z toho veľmi dobrý pocit. […] Čítaj viac »

Tretiaci zorganizovali vianočné trhy

Kategória:

Začiatkom decembra minulého roka som sa dozvedela z televízie, že v Prešove na Mukačevskej ulici vybuchla bytovka. Bolo mi ľúto ľudí, ktorí tam zomreli. Rozprávali sme sa o tom aj v škole so spolužiakmi a pani učiteľkou. Pomodlili sme sa, aby ľudia, ktorí tam žili, mali nový domov. Dňa 13. decembra 2019 na našej škole […] Čítaj viac »

Deti zo Žiliny robia svet krajším a lepším

Kategória:

Špeciálne poďakovanie patrí ZŠ Karpatská 8063/11 v Žiline. Dostali sme veľa krásnych listov o drobných skutkoch, ktoré robia svet krajším a lepším. Vyberáme nasledovné: Bývam so starkou, ktorá je chorá, preto jej pomáham každý deň. Chodím na nákupy, polievam kvety, vždy, keď niečo potrebuje, tak jej pomôžem, lebo ju ľúbim. Klaudia Kadáková, v šk. roku […] Čítaj viac »

Sarah Nelly pomáhala babičke počas karantény

Kategória:

U nás aj vo svete zavládla hrozná choroba s názvom COVID-19. Do rizikovej skupiny, ktorá mohla podľahnúť tomuto vírusu, patrili naši starí rodičia. Veľmi sme sa o nich báli, a preto sme robili všetko preto, aby sme sa tomu nevystavovali. Veľa ľudí nosilo nákupy a iné veci, aby oni nemuseli ísť do obchodov a nákupných […] Čítaj viac »